středa 26. května 2010

Max Manus


Až po několika týdnech jsem si našel večer čas podívat na DVD ( koupené na Heathrow za necelé 4 libry ) s norským filmem Max Manus. Jedná se o zfilmování osudů snad největšího hrdiny norského odboje za 2. sv.války.Přestože jsem při koupi filmu šel najisto( věděl jsem o mnoha pozitivních recenzích na tento snímek ), musím říct ANO ANO ANO !!! Výborný snímek, přesvědčivá akce, dobové detaily dotažené do dokonalosti.
Škoda jen, že takovéto filmy se setkávají s naprostým nezájmem ze strany českých distributorů. Možná je to tím, že Max Manus jako osoba naprosto nesplňuje současná zaběhlá multikulturní klišé a neskrývá pod podlahou žádného židovského uprchlíka či neorganizuje židovskou odbojovou skupinu, ale je to "jen" obyčejný norský vlastenec, bojující za svého krále a svou vlast. A taky pije jako Dán ( nebo spíše v tomto případě Nor ) a neustále kouří a dokonce na začátku filmu bojuje jako dobrovolník ve finské armádě proti sovětské agresi... V každém případě, pokud máte možnost se k tomuto filmu dostat , jděte do toho !

Ona vůbec severská kinematografie pro nás , milovníky historických a válečných filmů, připravuje samé lahůdky. Co takhle "Valhalla Rising" ? Něco mě říká, že disk je už zabalený a na cestě do ČR ...

Žádné komentáře:

Okomentovat