sobota 27. března 2010

Old Glory


Když se mě na počátku 90.let dostaly poprvé do ruky časopisy jako např.Wargames Illustrated, upoutávaly mě reklamy na 4 firmy - Wargames Foundry, Ral Partha, Redoubt Enterprisis a Old Glory. Jejich nabídka byla obrovská a zahrnovala snad všechna myslitelná období a válečné konflikty. Přání se poměrně brzy stalo skutečností a jako první připutovaly domů figurky od Foundry a Ral Partha ( velké nadšení a to jsem ani netušil, že jsem nevědomky získal rarity, které se už asi neobjeví - 28 mm řadu Landsknechtů a Conquistadorů od Ral Partha a 40mm ACW od Foundry ). Další figurky, tentokrát už i od Redoubt ( již menší nadšení ), promptně následovaly...

Poslední neznámou pro mě tak v té době už zůstávala jen firma Old Glory se svým lákavým sloganem "Simply finest".

A já jsem udělal ten osudový krok a potkal tak svou Nemesis... Napsal jsem, požádal o bezplatné zaslání sample figure a katalogu.Podotýkám, že se jednalo o 90.léta, tento postup byl zcela obvyklý a to dokonce (!!!) i u Wargames Foundry.Odpověď přišla během cca.2 týdnů a já zrealizoval svou první figurku od Old Glory. Líbila se mě, celkem dobře se malovala a proto jsem si po delším vybírání objednal balíček Spanish Genitors z dob italských renesančních válek . A tehdy se to stalo... Své následné rozčarování nebo spíš šok nad tím, co přišlo ( nemalovatelné, anatomické parodie, koně připomínající spíše přerostlé psy ) jsem neunesl a po pár pokusech celá zásilka putovala do propadliště dějin.

Nicméně Old Glory mě muselo nějak na dálku očarovat, protože přes tuto negativní zkušenost jsem si zanedlouho objednal další figurky, pro změnu ECW - Skotští pikenýři ( propadliště dějin ) a skotští mušketýři ( dodnes jsem neměl sílu a odvahu se do nich pustit ). Po delší době už zcela nepochopitelně následovala Eastern Rennaisance - Němečtí pikenýři ( překvapení, spokojenost a velmi dobrý výsledek ), Němečtí rejtaři ( tak asi 2 figurky z balení použitelné ), Polští litevští husaři ( dtto německá jízda , koně se přibližuji velikostí poníkům ) a polští hajduci ( kupodivu ti vypadají jakž takž k světu, ale nepoměřujte je kvalitativně s TAG nebo Foundry ).

Celý příběh by měl skončit naprostým odsouzením Old Glory z mé strany, kdo by přece měl odvahu chuť po to všem plýtvat peníze a čas na tuto " hit and miss " taktiku a to navíc při vědomí existence současných lídrů trhu jakými jsou Perryové,Copplestone,Artizan,Crusarder,TAG,Bicorne,Gripping Beast atd. To bych ale nesměl náhodou objevit na webu stránky " Olicanald Games ", na kterých James Roach představuje obrovské armády z období italských válek 16.století, tvořené především figurkami Old Glory...A musím se přiznat, že z mého pohledu ty obrovské masy švýscarských a německých pikenýrů působí fantasticky!

Proto mě znovu, naprosto proti všem zásadám zdravého rozumu, na stůl připutovaly opět další " Simply finest " balíčky, tentokrát z období náboženských válek 16.století a ( světe div se ) figurky vypadají kupodivu celkem fajn! Sice jsou nepoměrně větší než 28 mm, jízda nepasuje velikostně k pěchotě, meče vypadají jako golfové hole nebo řeznické sekáčky, přesto je však nepovažuji za úplně špatné.

A jaké z toho všeho plyne ponaučení ? Pokud jste zvyklí se na figurky dívat "jednotlivě", nekupujte si Old Glory! Pokud stavíte bloky velkých jednotek a nechcete utratit příliš peněz, může být pro vás možná Old Glory volbou.Přesto vybírejte opatrně...

1 komentář:

  1. Osobne se tem vyrobcum divim. Jednoduse bych nemohl vyrabet figurku, ktera by nebyla alespon na standardni urovni. Kdyz jsem se rozhodoval pro vlastni serii, tak to trvalo dlouho nez jsem vybral Paula Hickse. Tvurce musi podavat stejne ... nejlepe vsak porad lepsi vykony. Vyrabet figurky, ktere by se lisily - pechota nesedi k jizde je proste zlocin.

    Emil

    OdpovědětVymazat